Kiła – opis choroby

Kiła, syfilis, franca – to wszystko popularne nazwy jednej i tej samej choroby przenoszonej drogą płciową wywoływanej przez krętka bladego. Mogłoby się wydawać, że jest ona problem przeszłości, a jeśli się już trafia, to tylko ludziom z nizin społecznych. Prawda jest jednak zupełnie inna. Ta groźna weneryczna choroba powraca i staje się coraz większym problemów we współczesnym świecie. Za taki stan rzeczy odpowiadają narkomania i prostytucja, a także związane z tymi zjawiskami przypadkowe stosunku seksualne. Rozpowszechnienie tej bakterii spowodowało, że każdy z nas może być ofiarą poważnej w skutkach choroby wenerycznej.

Dawniej w leczeniu kiły stosowano maści rtęciowe

Zaskakujący jest, jak mało wiemy o kile i tego, w jaki sposób się rozprzestrzenia. Za taką niewiedzę można słono zapłacić. Lepiej więc poznać wroga, z którym kiedyś możemy mieć do czynienia.
Kiła lub syfilis (skojarzenie z syfem jest jak najbardziej prawidłowe, gdyż syphlos w grece oznacza właśnie brudny), to przewlekła zakaźna choroba, która przenosi się droga płciową. Wywołuje ją spiralna bakteria krętka bladego (łac.Treponema pallidum).

Choroba została prawdopodobnie sprowadzona z terytorium dzisiejszego Haiti przez marynarzy towarzyszących Krzysztofowi Kolumbowi.

Syfilis był niegdyś przyczyną śmierci i kalectw. W dzisiejszych czasach jest wyleczalny, lecz przebieg choroby jest daleki od przyjemnego. Największym kłopotem towarzyszącym tej chorobie jest niezauważalność objawów nawet przez parę dni od zakażenia. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie kiła może doprowadzić do trudnych w leczeniu komplikacji.

Be the first to comment on "Kiła – opis choroby"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*